مهمانی فامیلی

نکته‌هایی جذاب و خواندنی درباره روز ولنتاین

از روز ولنتاین تاریخچه کامل و دقیق در دست نیست و آنچه از پیشینه روز ولنتاین می‌‌دانیم با افسانه درآمیخته است. امروزه کلیسای کاتولیک به این نتیجه رسیده است

از روز ولنتاین تاریخچه کامل و دقیق در دست نیست و آنچه از پیشینه روز ولنتاین می‌‌دانیم با افسانه درآمیخته است. امروزه کلیسای کاتولیک به این نتیجه رسیده است که حداقل سه قدیس وجود داشته‌اند که همگی به شهادت رسیده اند، به همین دلیل چندین افسانه سعی در بازگوئی تاریخچه آئین ولنتاین دارند.
روز ولنتاین-در صده سوم میلادی که مطابق می‌شود با اوایل شاهنشاهی ساسانی در ایران، در روم باستان فرمانروایی بوده‌است بنام کلودیوس دوم. کلودیوس عقاید عجیبی داشته‌است از جمله اینکه مردان مجرد نسبت به آنانی که همسر و فرزند دارند سربازان جنگجوتر و بهتری هستند. از این رو ازدواج را برای سربازان امپراتوری روم قدغن می‌کند. کلودیوس به قدری بی‌رحم وفرمانش به اندازه‌ای قاطع بود که هیچ کس جرات کمک به ازدواج سربازان را نداشت. اما کشیشی به نام والنتاین (والنتیوس)، مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می‌کرد.
کلودیوس دوم از این جریان خبردار می‌شود و دستور می‌دهد که والنتاین را به زندان بیندازند. والنتاین در زندان عاشق دختر زندانبان می‌شود. با توجه به آنچه که در افسانه آمده کشیش ولنتاین برای او نامه‍ایی نوشته و آنها را با نوشتن «از طرف ولنتاین تو» (From Your Valentine) امضاء کرده است، اصطلاحی که تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته و به وفور بر روی کارتهای ولنتاین مشاهده می‌‌شود. سرانجام کشیش به جرم جاری کردن عقد عشاق بر خلاف قانون کلودیوس دوم اعدام می‌شود.
بنابراین او را به عنوان فدایی و شهید راه عشق می‌دانند و از آن زمان ولنتاین تبدیل به نمادی برای عشق شده است.

نکته‌هایی جالب درمورد  روز  ولنتاین
۱- در قرون وسطی دختران غذاهای عجیب وغریب می‌خوردند با این اعتقاد که همسر رویاهای خود را پیدا خواهند کرد و همچنین اگر دوستی نزدیکی بین دو طرف وجود داشت همدیگر را ولنتاین صدا می‌کردند.
۲- بهترین تعطیلات برای گل‌فروشان در سرتاسر جهان شناخته شده است و ارزش مادی برابر ۱۵ میلیارد دلار در این روز صرف تهیه کادو برای ابراز عشق می‌شود.
۳- سالانه حدود ۱۸۹ میلیون شاخه گل دراین روز درامریکا فروخته می‌شود که ۱۱۰ میلیون شاخه آن رُز قرمز می‌باشد، جالب است بدانید، امریکا به طور خاص برای روز ولنتاین ازکلمبیا و اکوادور گل رُز وارد می‌کند.

۴- ۷۳درصد از آقایان وتنها ۲۷درصد از خانم‌ها دراین روز شاخه گل می‌خرند، جدا از ۱۵ درصد از خانم‌ها که دراین روز برای خودشان، مادر و یا دخترانشان گُل می‌خرند.
۵- در اواخر سال ۱۸۰۰ میلادی اولین بسته شکلات مخصوص برای روز ولنتاین توسط کمپانی Cadbury به بازار عرضه شد. سالانه حدود ۳۵ میلیون جعبه شکلاتی قلب شکل در این روز خریداری می‌شود و تنها درامریکا حدوداً یک میلیارد دلار شکلات فروخته می‌شود.
۶- حدود ۱۰ درصد ازازدواج هایی که درطول سال انجام می‌شود یعنی حدود ۰۰۰، ۲۲۰ ازدواج تنها دراین روز صورت می‌گیرد.
۷- جالب است بدانید حدود نه میلیون نفر که حیوانات خانگی نگهداری می‌کنند هم برای حیوانات خود کادو تهیه می‌کنند.

۸- در تایلند هر دسته گل ۱۲ تایی از گل رُز قرمز با نرخ ۴۸۷ دلار به فروش می‌رسد و هر تک شاخه قیمتی معادل ۴۵ دلار دارد و در امریکا قیمت هر دسته گل رُز قرمز ۷۵ دلار است.
۹- تعداد شاخه گل رُز قرمز در روز ولنتاین معنایی خاص دارد. ۱ شاخه گل به معنی عشق در نگاه اول و ۱۰۸ شاخه پیشنهاد ازدواج را منتقل می‌کند وهم چنین رنگ‌ها معانی خاص خود را دارند برای مثال رُز قرمز به معنای عشق و احترام، شاخه گل صورتی به معنای این است که اوقات خوشی را با هم دارید. رُز سفید به معنای قدردانی است.

۱۰- حدود ۸ میلیارد عدد شکلات سالانه به مناسبت روز ولنتاین در سرتاسر جهان تولید می‌شود.

 

پیشینهٔ تاریخی

برای معرفی روز ولنتاین باید به پیشینه تاریخی روز
ولنتاین
 پرداخت. کشیش والنتاین احتمالاً زمانی حدود سال ۲۷۰ میلادی به قتل رسیده‌است.
در حالی که برخی بر این نظر هستند که روز والنتین، سالگرد مرگ یا به خاکسپاری والنتین است، گروه دیگر معتقدند کلیسای کاتولیک به منظور مسیحی سازی یک سنت باستانی و مشرکانه لوپرکالیاکه در روم مرسوم بوده، این تاریخ را برگزیده‌است.
تا اواخر قرن پنجم میلادی در امپراتوری روم جشن لوپرکالیا به مناسبت باروری برگزار می‌شد. در سال ۴۹۸ میلادی، پاپ ژلازیوس یکم برگزاری جشن لوپرکالیا را ممنوع کرد. وی روز ۱۴ فوریه را به عنوان روز والنتین اعلام کرد، تا با اعمال مشرکانه مقابله کند.

این مطلب هم عالیه:
جدیدترین مدل لباس مجلسی بلند شیک و زیبا به همراه تصاویر

در سده‌های میانه اروپا، بخصوص در انگلستان و فرانسه، والنتین یکی از محبوب‌ترین قدیسان بوده‌است. بخصوص همزمانی شروع جفت گیری پرندگان با روز والنتین، این باور را که روز والنتین به واقع، روز عشاق است، تشدید کرد.

قدیمی‌ترین یادبود والنتین که امروز در دست می‌باشد، مربوط به چارلز دوک اورلئان است. وی که در پی شکست در نبرد آزینکورت در برج لندن زندانی بود نامه ای را در سال ۱۴۱۵ برای معشوقه‌اش نوشت که اکنون در مجموعه دستنویسهای کتابخانه بریتانیایی نگهداری می‌شود.

ایده رمانتیک برای ولنتاین عاشقانه

۱٫ روی تکه های کوچک کاغذ هر نوع بوسه ای را که به ذهنتان می رسد بنویسید؛ مثلا بوسه روی پیشانی، روی گونه و غیره. بعد این کاغذها را درون یک کیف نمدی قرمز بریزید و به همسر خود هدیه بدهید. از او بخواهید چندین کاغذ را با هم از توی کیف بیرون بیاورد و بعد هر نوع بوسه ای که بیرون آورده بود مهمانش کنید.

۲٫ نامه ای راجع به اینکه چرا همسر خود را دوست دارید و چرا بابت او خدا را شکر می کنید بنویسید. این کار به شما کمک می کند بر روی چیزهایی که درباره ی او دوست دارید تمرکز کنید نه کمبودهایش.

۳٫ با عشق خود بازی معمایی انجام دهید. در این بازی چیزهایی در جاهای مختلف شهر پنهان می کنید و از طرف مقابل می خواهید به معماهای شما پاسخ دهد و با جواب دادن به هر معما سرنخ هایی از چیزهایی که در گوشه و کنار شهر پنهان کرده اید دراختیارش قرار می دهید. آخرین چیزی که پنهان کرده اید باید مهمترین کادوی روز ولنتاین شما به او باشد.

۴٫ بعد از یک شام عاشقانه ی دو نفره در خانه زیر نور شمع، او را ماساژ دهید و یک فیلم رمانتیک ببینید. می توانید قبل از اینکه همسرتان به منزل برگردد اتاق خواب خود را با یک میز دو نفره و نور شمع تزئین کنید و غذایی خوب بپزید حتی اگر آشپزی بلد نیستید. سپس او را ماساژ دهید و شب را با فیلمی رمانتیک به پایان برسانید.

۵٫ به یک تور یک شبه بروید. برای این کار در یک تور گردشگری یک شبه برای خود و همسرتان جا رزرو کنید و از محل کار هردویتان مرخصی گرفته و چمدان ها را ببندید و نهایتا او را سورپرایز کنید.

مطلب مرتبط:  چگونه شوهر خود را سورپرایز کنیم؟ 5 روش سورپرایز کردن همسر در ولنتاین

۶٫ به همسر خود یک دسته گل رز بدهید. به هر شاخه یادداشتی بچسبانید و برای آینده قرار بگذارید، یا کاری را روی آن بنویسید که دوست دارد انجام دهد مثل رفتن به یک کنسرت.

۷٫ در صورت امکان به رستورانی بروید که وقتی اولین بار با هم قرار داشتید از آن لذت بردید. بعد از سفارش تا زمانی که غذای شما آماده شود خاطرات خوشی را که از گذشته دارید بنویسید، سپس نوشته های خود را با هم عوض کنید.

۸٫ یک ایده رمانتیک برای ولنتاین عاشقانه و خاص، این است که به تعداد ماه ها یا سال هایی که با یکدیگر هستید، گل رز به او بدهید و گل آخر را درحالیکه برایش شعر عاشقانه ای می خوانید به او هدیه کنید.

۹٫ یک جعبه بزرگ را پر از بادکنک و هدایای مختلف روز ولنتاین کنید. خانمی این ایده برای ولنتاین را پیشنهاد داد و عنوان کرد که این ها را آماده کردم؛ شلوارک خواب برای او و یک لباس خواب برای خودم، یک جعبه توت فرنگی با روکش شکلات و دستمال سینه های قرمز…چند تا شمع و یک CD رمانتیک. او متوجه منظورم شد و از آخرهفته ای که داشتیم لذت برد.

این مطلب هم عالیه:
مانتوهای مجلسی اسپرت دخترانه برای میهمانی

۱۰٫ یک شب ولنتاین در خانه بدون حضور بچه ها یا هر فرد دیگری راه بیاندازید. با همسر خود منو را انتخاب کنید، بعد برای خرید مواد اولیه آن به خرید بروید و غذا را با هم درست کنید. آشپزی با یک موزیک ملایم و رمانتیک واقعا احساسات عاشقانه را در شما بیدار می کند. بعد از شام، دو نفری برقصید.

 

ایده کم هزینه برای روز ولنتاین

سورتمه سواری یا برف بازی کنید

می دانید چرا دنیای کودکی تا این اندازه سرگرم کننده بود؟ زیرا هیچ پولی نداشتید، اما بازهم می توانستید بیرون از خانه خوش گذرانی کنید. شلوارهای برفی خود را بپوشید و یک تپه یا پارک مناسب پیدا کنید. هنگامی که دیگر نتوانستید انگشت های خود را احساس کنید، به خانه برگردید و کمی نوشیدنی داغ نوش جان کنید.

به پیک نیک بروید

یک حقیقت؛ همه عاشق غذاهای سر راهی هستیم. یکی از غذاهایی که هردو بر سر آن توافق نظر دارید را پیدا کنید آن را بخرید یا خودتان تهیه کنید و سپس دست در دست یکدیگر اطراف شهر را بگردید و به قولی به پیک نیک بروید.

بخشی از روز خود را در موزه بگذرانید

برخی از موزه ها واقعا گران قیمت هستند، اما نه همه ی آن ها! توصیه می کنیم به یک موزه ی تاریخ طبیعی بروید، چرا که بسیاری از افراد، دایناسورها و مجموعه های تاکسیدرمی شده ی عجیب و غریب را دوست دارند.

پیاده روی یا اسکی روی برف را امتحان کنید

بهترین قسمت وقت گذرانی بیرون از خانه این است که مجانی تمام خواهد شد مگر این که بخواهید ورودی پارک جنگلی را بپردازید. پیاده روی های طولانی مدت، حس ماجراجویی را افزایش می دهد و زمانی که در جاهایی مثل پارک و جنگل قدم می زنید همیشه می توانید هر جایی که خسته شدید استراحت کنید. در مورد اسکی روی برف باید بگوییم که مراکز تفریحی زیادی وجود دارند که وسایل اسکی را با قیمتی ارزان در اختیار شما خواهند گذاشت.

مطلب مرتبط:  در اولین قرار عاشقانه چگونه باشیم؟ نحوه برخورد در اولین ملاقات

14 Cheap Valentines Day - نکته‌هایی جذاب و خواندنی درباره روز ولنتایناسکیت سواری کنید

اسکیت سواری زوج ها کار زیبایی است. اگر از زمین خوردن نمی ترسید، می توانید کمی چموش باشید و کسانی را که آنجا هستند به یک مسابقه دعوت کنید و روز پرچالشی را برای خود بسازید.

در بازار بچرخید

می توانید در بازار بچرخید و کیمونو های عجیب و غریب یا کت های خز را امتحان کنید. با ماشین های تایپ قدیمی کار کنید و در پایان روز یکی از اشیاء عجیبی را که به چشم شما خورده است برای یکدیگر بخرید. گشت و گذار در بازارهای روز و فروشگاه های غیر معمول، واقعا سرگرم کننده است.

به یک کنسرت یا نمایش کمدی بروید

رفتن به کنسرت سلبریتی ها کمی خرج دارد، اما دیدن یک کنسرت یا نمایش محلی با بودجه ی شما هم خوانی خواهد داشت. حتی اگر آن ها را نمی شناسید، با این کار می توانید از یک هنرمند محلی حمایت کنید.

در افلاک نما به تماشای ستاره ها بنشینید

می توانید به مراکز نجوم مراجعه کرده و از افلاک نمای آن ها استفاده کنید. اگرچه احتمالا هوا برای لذت بردن از یک شب واقعی زیادی سرد است، اما دمای محیط افلاک نما کنترل شده است و تمام اتفاقات آسمان اطرافتان سرگرم کننده خواهد بود.

با یکدیگر آواز بخوانید

اگر اهل آواز خواندن نیستید می توانید از شب ولنتاین برای شکستن این عادت استفاده کنید. می توانید یک آهنگ انتخاب کنید که مشترکا آن را بلدید، چندتا عکس دوتایی بگیرید و با یکدیگر آن آهنگ عاشقانه را بخوانید.

یک نظر

  • […] ترین کادو ولنتاین برای عشق تان […]

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن