انتخاب منوی پذیراییغذای اصلی

انتخاب غذا مناسب و خوش مزه برای مهمانی ایده آل

همه ما وقتی مهمون داریم به فکرفرو میریم که چی تهیه کنیم ؟؟؟؟!! البته خیلی ساده است که به کــسی پیشنهاد بدیم که چه غذاهایی رو تهیه کنه . هرکــسی غذای مورد علاقه خودشو پیشنهاد میده !

جشن پلاس:  همه ما وقتی مهمون داریم به فکرفرو میریم که چی تهیه کنیم ؟؟؟؟!! انتخاب غذا مناسب و خوش مزه برای مهمانی ایده آل خیلی سخت به نظر میاد البته خیلی ساده است که به کــسی پیشنهاد بدیم که چه غذاهایی رو تهیه کنه . هرکــسی غذای مورد علاقه خودشو پیشنهاد میده ! ولی به نظرم خیلی به کار آدم نمیاد ! – چون گاهی آدم تو منزل موادی رو داره و میتونه با استفاده از اونها غذاهاشو تهیه کنه واگه من بگم مثلا آلبالو پلو – از کجا معلوم که طرف آلبالوهسته گرفته در فریزر داشته باشه ؟ …..

یا غذاهایی رو بگم که براش مشکل باشه که اونها رو در یک زمان به تنهایی تهیه کنه …..

چون میزان تبحر و سرعت عمل همه یکــسان نیست . – فکر میکنم آدم باید اصولی کلی رو در نظر بگیره و با توجه به اونها – از داخل لیست غذاهایی رو انتخاب کنه .اول اینکه آیا این میهمانی :خودمونی است یا غیر خودمونی ( رسمی) ؟

چون وقتی خودمونیه نوع غذاها و خوراکها وطریقه تزیین میز و ظروف با میهمونی رسمی متفاوته . مثلا تو میهمونی خودمونی میتونی باقلا قاتق و میرزاقاسمی تهیه کنی ولی تو مهمونی رسمی یا بهتره بگم غیر خودمونی…. باید غذاها کمی عمومی تر و مجلسی تر باشه و از ارایه غذاهای محلی پرهیز کرد چون ذایقه افراد متفاوت تره . سن مهمانها باید در نظر گرفته بشه – مسن یا جوان هستن ؟ مسن ها از غذاهای شیرین و نرم و بدون خمیر و دارای طبیعت گرم بیشتر خوششون میاد . در حالیکه جوونتر ها از غذاهای ترش و فانتزی بیشتر لذت میبرن . برای دسر در نظر داشته باشیم که جوونا دسرهای مدرن تر رو مثل کرم کارامل و ژله و ……می پسندن و برای مسن تر ها بهتره از دسر های سنتی و شیرین تر بهره بگیریم .

به نظر شما شغل میهمانها تاثیری در اتنخاب نوع غذا داره ؟ … – مثلا اگه مهمون مون کارشناس شبکه باشه غذاش با یک دکتر فرق داره !!!!!؟؟؟؟؟؟ یا اگه لوله کش باشه با یک قصاب غذاشون با هم فرق داره ؟؟؟!!!!! – آیا بچه ها در این میهمانی حضور دارند ؟ بچه ها عاشق سالاد الویه – لازانیا و ماکارونی و اسپاگتی هستند . و از غذاهای شیرین خوششون نمیاد . – چه فصلی است ؟ آش داغ و حجیم و خورش فسنجان معمولا در فصل تابستان نمی چسبه . – میهمانی برای صرف ناهاره یا شام ؟ و آیا برای صرف ناهاره و متعاقبا پذیرایی شام هم هست ؟

غذاهای ناهار معمولا پلویی و پر حجیم تره – کاملتره – بیشتره و شام معمولا سبکتره ( مثلا سوپ های کم ملات تر ) تعداد خوراک ها متنوع تر و از تعداد پلوهای مخلوط بیشتره . اگر متعاقبا پذیرایی شام هم باشه – غذاها نباید شبیه به یکدیگه باشه . – میهمانی چه روزی از هفته است ؟

آخر هفته یا وسط هفته ؟ وسط هفته داخل غذاها سیر نزیزیم بهتره . ترشی های سیر دار و سنگین و خیلی چرب سرو نکنیم . – چند نفر میهمان داریم ؟ هرچه تعداد میهمانان بیشتر باشه تنوع غذایی باید بیشتر باشه . غذاها تشریفاتی تر میشه و طبعا کار ما هم مشکلتر میشه . پس باید آسان بودن طرز تهیه غذاها هم یکی از ملاک های انتخاب باشه . – آیا دفعه اوله که این مهمونها در منزل ما حضور دارن ؟اگه دفعه اوله – بطور حتم با ذایقه میهمونا آشنایی نداریم .پس از غذاهای عمومی تر و کم مواد تر و ساده تر استفاده کنیم . کمی بیشتر تزیین میکنیم . تعداد غذاها و خواراک ها بیشتر باشه که تنوع رعایت بشه . یک پلو ساده و خورش ساده تر و کم مواد ترحتما سر میز باشه زیرا هرچه پر موادتر باشه احتمال اینکه یکی از موادش رو کــسی دوست نداشته باشه بیشتر میشه ! – میهمانان فامیلن یا غربیه ؟ با ذایقه و سلیقه فامیل کاملا آشناییم و از غذاها طبق روال معمول میتوانیم استفاده کنیم . همه میهمانان خانوم اند یا همه آقا ؟ یا هر دو ؟اگه میهمونی مربوط به خانومهاست مثل دوره زنانه……

این مطلب هم عالیه:
چطور یک مهمانی رویایی بگیریم که همه را غافلگیر کند؟

پیشنهاد می کنیم در انجمن گفت و گوی جشن پلاس نظربدین درباره این موضوع و یا سولات خود را مطرح کنید

معمولا خانومها برای اینکه از دیگران پیشی بگیرند !!! از تمامی امکانات برای تزیین غذاها و کلاس گذاشتن با غذاهای تشریفاتی بهره میگیرند . ولی برای اقایون باید سادگی غذاهای رو بیشتر رعایت کرد. آقایون کمی ریخت و پاش بیشتر دارن و از غذاهای جدید خیلی استقبال نمی کنن !! چون می ترسن هنگام کشیدن و خوردنش دچار مشکل بشن . – در بین مهمانانمان خانم باردار هست یا نه؟ممکنه به غذای خاصی ویار داشته باشن. و یا حتی در بین مهمانانمان کسی باشه که به یک ماده غذایی آلرژی داشته باشه. پس باید همه این موارد در نظر گرفته بشه. *** غذاهای انتخابی : من برای انتخاب غذای مهمانی اول از لیست چیزهایی رو انتخاب میکنم که دم دست داشته باشم و کمترین میزان اقلام خریدنی رو داشته باشه یعنی که از قبل در منزل داشته باشم .و این کمی از کار خریدم رو سبک تر بکنه . بعد غذاهایی رو انتخاب میکنم که کمترین زمان تهیه رو داشته باشه .

چون وقتی میهمون داری و چند نوع غذا می خواهی درست کنی – احتمال دسته گل به آب دادن زیاده . پس بهتره در مدت زمان طبخ کمتر- بیشتر به فکرخوب در اومدن غذاها باشیم تا پوز زدن میهمونای خانوم …!!!! و بهتره آدم غذاهایی رو انتخاب کنه که وقتی میهمونا از در میان تو – خودش خسته و کوفته نباشه و بتونه درست پذیرایی کنه و از میهمونیش هم لذت ببره تا اینکه میزی بچینه که میهمانها ” به به ” و ” چه چه ” کنن ولی صاحبخونه سر میز غذا اونقدر خسته باشه که یا عبوس باشه و یا نای حرف زدن نداشته باشه و هی خمیازه بکشه و یا از خستگی غش کنه !!!!! هماهنگی و سازگاری غذاها با هم خیلی مهمه .

اگه زرشک پلو یا شیرین پلو یا ته چین مون با مرغه حتما باقالی پلو رو با گوشت تهیه کنیم ……… اگه خورش مون قورمه سبزیه – دیگه آش سرو نکنیم ( هردو سبزی جزء مواد اولیه شون دارن ) بجاش سوپ تهیه کنیم . برای خورش مون از میون غذاهایی هایی مثل آلو اسفناج و آلو با به و هویج که به اصطلاح ” پرمواده ” برای پذیرایی استفاده نکنیم . چون بالاخره یکی هست که از یک کدوم اونها خوشش نیاد . اگه دو جور خورش میدازیم برای رعایت تنوع – هر دو با سبزی و یا هر دو با رب گوجه فرنگی نباشه . موادشون شبیه به هم نباشه .من شخصا در میهمونهای غیر خودمونی اگه بخوام دو جور خورش تهیه کنم – یکیش حتما “قیمه بادنجانه “….. در واقع جمعش میشه 3 جور خورش !!!! کــسی که بادنجون دوست نداره و بادنجونش رو نمیکشه – در واقع قیمه میخوره .

این مطلب هم عالیه:
غذاهای اعیانی برای مهمانی های رودربایستی دار

حتی میتونید بادمجانهایش را جداگانه تهیه کنید و در ظرف به صورت ” قیمه با خلال سیب زمینی ” و دارچین و گلاب و زعفرون بکشید و باقیشو به صورت ” قیمه بادنجان مخلوط ” بکشید . که جمعا میشه 4 نوع خورش !!!! *** ضمنا به نظر من بهترین کار صورت برداری و یاد داشته : تعداد نفرات و لیست غذاهایی که باید تهیه بشه و بعد لیستی از مواد خوراکی که در منزل موجوده و یا باید خریداری بشه . بعد تشخیص اینکه کدام کارها باید چند روز یا دو روز جلوتر از مهمونی انجام بشه مثل خرید کلی و نظافت کلی و …. و کدام کارها باید یکروز جلوتر انجام بشه مثل خرید میوه و شیرینی و ……گل ….. تمیزکردن سبزی خوردن و کاهو و شستشو و خشک کردن آنها و پاک کردن برنج و تدارک مرغ و پاک کردن زرشک و ….. کدام کارها همانروز باید انجام بشه مثل گردگیری کلی منزل و یا آماده کردن زرشک و آبکش کردن برنج از صبح همانروز و شستن میوه و خشک کردن اون و تهیه زله و دسر و …. بار گذاشتن خورش ها و سرخ کردن مرغ و …..(* اگه مطمئن هستین که تو یخچال جای کافی دارین – می تونین خورش ها رو از قبل آماده کنین و تو یخچال نگهداری کنین )…… همه اینها باید مشخص بشه تا وقت کم نیاد …!!! دقت بشه که قالب های یخ از قبل تدارک دیده شده باشه …که مجبور نشین یخدون بدست !

در خونه همسایه ها برین ……!!!!کارد و چنگال و قاشق ها و بشقابها – سینی و لیوان و فنجان ها به تعداد شمرده بشه و اگه لازمه دستمال نمی کشیده بشه تا لک نداشته باشن و … بدیهی است که دم دمه های ورود – روشن کردن شمع های خوشبو کننده محیط و آماده کردن آب جوش برای چای و یا ریختن شربت در لیوان برای استقبال از مهمانان و نیز بازبینی سرویس های دستشویی و گذاشتن حوله کاغذی نباید فراموش بشه !!

مطالب جذاب و خواندنی را در مجلات مکتوب شبکه چند رسانه ای جشن پلاس بخوانید))جهت اطلاعات بیشتر کیلیک کنید((

برچسب ها

4 نظرات

  • میخواستم دلمه بادمجون و گوجه و فلفل درست کنم که خوش خوراکه و تقریبا همه میخورن.....که امشب رفته بودیم خونشون مادرشوهرم درست کرده بود نمیخوام تکراری باشه
  • بچه ها برای من تصمیم گیری خیلی سخته پلو خورش نمیخورن بعد از افطار الویه رو غذای سر دستی و بی احترامی میدونن دلمه که تکراریه ای خدا من چه خاک ی به سرم بگیرم ????????
  • سلام خیار سرده اگه بخورن سردیشون بشه تو خراب میشی واسه افطارنون پنیر سبزی و گردو بذار یا اگه اینا رو نذاشتی حلیم بذار و نون و شکر واسه شام هم زرشک پلو با مرغ و خورش بادمجان و سالاد و دوغ و زله
  • این فیله مرغه چه باحال بود...تاحالا درست کردی؟؟ خوشمزه میشه؟ با پلو باید بیارم یا تنها؟؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن