تشریفات عروسیگل آرایی

گل هایی برای مراسم ایرانی

جشن پلاس: مراسم ایرانیان از قدیم‌الایام همواره با گل‌ها زینت یافته است. این موضوع اتفاقی نبوده و دلیل عمیقی برای آن وجود دارد. گل‌ها دارای نمادهای بسیاری هستند و به همین دلیل در مراسم‌های گوناگون از گل‌های متفاوتی استفاده می‌شود. گل‌ها و تعابیر متفاوت آن‌ها از زمانی که بشر زیبایی را شناخته وجود داشته است، نمادهای بی‌پایان گل‌ها محدوده‌ی بسیار بزرگی از عشق، اخطار، حمایت و توانگری را پوشش می‌دهد. رنگ، نوع، وجود گلبرگ و نحوه‌ی در دست گرفتن گل‌ها از زمان‌های بسیار دور معانی خاصی داشته‌اند. در این پست می‌خواهیم برخی از رایج‌ترین نمادهای گل‌های خاص را توضیح دهیم.

[point]سال‌‌ها قبل در دوران ویکتوریا گل‌ها به عنوان زبان نمادین استفاده می‌شدند، به عبارت بهتر مردم از گل‌ها برای پیام‌های رمزی خود استفاده می‌کردند. تعدادی از این نمادها هم‌اکنون نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین شما تنها زمانی زبان گل‌ها را خواهید فهمید که بتوانید کدهای مخفی آن‌ها را بشکنید.[end]

تعدادی از گل های رایج برای هدیه دادن:

گل‌‌آماریلیس

آماریلیس نماد موفقیتی است که پس از تلاش‌های بسیار(خصوصا در نوشتن و تلاش‌های هنری و …) به دست آمده است. به عنوان مثال اگر شما به کسی آماریلیس هدیه دهید به این معنی است که او را برای دستاوردهای بیشتر تشویق می‌کنید. بنابراین اغلب برای فارغ‌التحصیلان، چاپ کتاب یا هر موفقیتی مانند این‌ها گل‌‌آماریلیس هدیه می‌برند.

%D8%A2%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D9%84%DB%8C%D8%B3 2 - گل هایی برای مراسم ایرانی

گل‌کاملیا

کاملیا با گلبرگ‌های نرم و خمیدگی‌های ظریف به عنوان نمادی از تمایل، علاقه و تزکیه است. این گل یک اشتیاق عمیق به معشوق را می‌رساند. علاوه بر نماد یک نوع کمال و تعالی است. معمولا عاشق‌هایی که عشق آن‌ها پنهان است از این گل‌ برای هدیه دادن بهمعشوق خود استفاده می‌کنند.

این مطلب هم عالیه:
چند ایده‌ی ناب برای طراحی میوه ها در عروسی

%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%84%DB%8C%D8%A7 - گل هایی برای مراسم ایرانی

گل‌نرگس

نرگس به معانی صداقت، حقیقت و بخشش است، رویش نرگس در هر بهار به ما یادآوری می‌کند پس از هر زمستان(رنج) زیبایی قادر به رویش خواهد بود. نرگس به عنوان نماد بخشش و یا نشانه‌ای از قدردانی برای صداقت است. بنابراین برای مراسم‌های تولدو یا هر موقعیتی که با نماد این گل متناسب باشد از آن استفاده می‌شود.

%D9%86%D8%B1%DA%AF%D8%B3 - گل هایی برای مراسم ایرانی

گل‌سوسن

سوسن از لحاظ معنوی بسیار پیشرفته است، آن نماد باروری و پرورش، مشارکت و روابط طولانی‌مدت است و به مادرانی که فرزند آن‌ها تازه به دنیا آمده هدیه داده می‌شود.

%D8%B3%D9%88%D8%B3%D9%86 - گل هایی برای مراسم ایرانی

گل‌بنفشه

بنفشه نشانگر یادبود و یادگار است. معمولا به هر کسی که بنفشه هدیه داده شود به این معنی است که وی در خاطر فرد هدیه دهنده خواهد ماند. این گل مابین دوستانی که قرار است از هم دور شوند بیشتر رد و بدل می‌شود تا همواره عشق خود در گذشته‌ی مشترک را به خاطر بیاورند.

%D8%A8%D9%86%D9%81%D8%B4%D9%87 - گل هایی برای مراسم ایرانی

گل رز

می‌توان رز را زیباترین گل‌دنیا انتخاب کرد، شاید به خاطر همین نمادها است که زیباییش این چنین به دل می‌نشیند. نمادهای‌ رز با توجه به رنگ‌های آن متفاوت است. در کل گل‌رز نماد عشق آتشین، تجدید حیات، شور و شوق، شفا، دوباره جوان شدن و  شجاعت است.

%D8%B1%D8%B2 - گل هایی برای مراسم ایرانی
rose bouquet

رز قرمز معمولا در روز ولنتاین بین عاشقان رد و بدل می‌شود. این گل‌علامت افتخار، از خود گذشتگی و تعهد شدید است و تنها زمانی که شما در نیت خود جدی هستید استفاده می‌شود. گل رز قرمز بهترین نوع برای هدیه دادن به کسی است که عاشق او هستید، رز زرد به معنی دوستی، رز صورتی نماد حیات و زندگانی است و اغلب برای قدردانی استفاده می‌شود، بنابراین برایخواستگاری بهترین هدیه است.

این مطلب هم عالیه:
۵ اشتباهی که در انتخاب دسته گل عروسی مرتکب می شوید

شکوفه‌های سیب سفید

شکوفه‌های سیب بو نماد عشق بی‌پروا، صلح و باروری است. شکوفه‌های سیب سفید توسط اقوام سلت باستان به عنوان نماد عشق استفاده می‌شدند و برای ایجاد شبی عاشقانه مکان خود را با شکوفه‌های سفید تزئین می‌کردند. اگر می‌‎خواهید رضایتمندی از زندگی خود را به همسرتان نشان دهید همین امشب این گل را به او هدیه دهید و یا سالگرد ازدواج‌تان را با آن رونق ببخشید.

%D8%B4%DA%A9%D9%88%D9%81%D9%87 %D8%B3%D9%81%DB%8C%D8%AF - گل هایی برای مراسم ایرانی

گل‌آفتاب‌گردان

آفتاب‌گردان نمادی از شادی است و اغلب به کسی که در حال تلاش برای رسیدن به یک هدف است هدیه داده می‌شود. معمولا در مراسم‌هایی که برای خرید خانه و یا مواردی از این قبیل گرفته می‌‎شود آفتاب‌گردان هدیه داده می‌شود که شادی از موفقیت را نشان دهد.

%D8%A7%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%A8%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D9%86 - گل هایی برای مراسم ایرانی

گل‌لاله

لاله نیز مانند گل رز معانی بسیاری دارد،  به طورکلی لاله نمادی از عزم و اراده است. لاله زرد نمادی از خورشید حریص است و معمولا عاشقان به معشوق خود هدیه می‌دهند تا بگویند که لبخند تو مانند نورآفتاب است. لاله سرخ نماد عشق، لاله سفید نماد تازگی و خلوص نیت است.

%D9%84%D8%A7%D9%84%D9%872 - گل هایی برای مراسم ایرانی

 

 

لطفا با نظرات سازنده خود مارو در این راه یاری نمایید

2 نظرات

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
تولد مهمونی فروشگاه انجمن ویدیوها مجلات تشریفات
بستن
بستن