ساقدوش عروسعروس

وظایف ساقدوش‌ها (قبل عروسی، روز عروسی، هنگام جشن)

وظایف ساقدوش‌ها (قبل عروسی، روز عروسی، هنگام جشن)

جشن پلاس: تا حالا شاهد این بوده‌اید در یک جشن عروسی، ناهماهنگی بین ساقدوش‌ها و انجام نادرست وظایفشان باعث اضطراب و پریشانی عروس شده باشد؟ در این مقاله به بررسی تمام وظایف ساقدوش‌ها قبل و بعد و در حین عروسی می‌پردازیم. مطالعه‌ی اين مقاله به هرچه شادتر و منظم‌تر برگزار شدن مراسمتان کمک می‌کند.

انتخاب شدن به عنوان ساقدوش نشانه‌ی یک اعتماد و دوستی صادقانه است. نه تنها عروس شما را یکی از صمیمی‌ترین دوستانش می‌داند، بلکه او در طول اتفاقات قبل و بعد از عروسی به شما وابسته است و حمایت شما را نیاز دارد. به همین دلیل این مسئولیت یک بار بزرگ به حساب می آید!

اما به این زودی به توانایی‌هایتان شک نکنید. به احتمال زیاد، عروس شما را بخاطر اعتماد کاملی که  دارد انتخاب کرده، پس با او مشورت کرده و به خودتان اعتماد کنید. کارهای زیادی پیش رویتان است، اما اگر وظایفتان را به درستی بدانید، این پروسه، ساده و راحت و حتی لذت بخش خواهد شد! به جای اینکه برای هرچیزی که قرار است انجام دهید دستپاچه شوید، شما می‌توانید عروس را خوشحال نگه دارید تا برای یکی از بزرگترین روزهای زندگیش آماده شود.

وظایف یک ساقدوش تا حد زیادی به انتظارات شخصی عروس بستگی دارد، پس بهتر است قبل از هرچیز ملاقاتی با دوستتان تنظیم کنید تا به انتظاراتش پی ببرید. آیا شما پذیرایی ناهار عروسی را به عهده دارید یا در دعوت مهمانان کمک خواهید کرد؟ یا وظایف شما در طی جشن مطرح است و شما فقط باید در این روز زیبا و جذاب بنظر برسید؟ موقعیت هرچه که هست، توافق بر وظایفتان به شدت لازم است تا مبادا هیچ غافلگیری یا احساس بدی را در روز عروسی تجربه کنید.

اکنون ما به چند وظیفه‌ی رسمی ساقدوش ها می‌نگریم و آن ها را به چند بخش قابل مدیریت تقسیم می‌کنیم: قبل عروسی، روز عروسی، طی جشن و مراسم.

وظایف قبل عروسی

چند ماه قبل مراسم، عروس گاه گاهی با ساقدوش‌هایش برای کمک تماس میگیرد. چه این به معنای خرید زیورآلات و انتخاب دکوراسیون باشد، چه به معنای گوش دادن به عروس برای رهایی از استرس. این‌ها چند نمونه از وظایف دوستانه ای هستند که به نظر خیلی از ساقدوش‌ها طبیعی به نظر خواهد آمد. اما گاهی موقعیت‌های چالش برانگیزی هم وجود دارد. این وظایف چیزهایی هستند که باید انتظارشان را داشته باشید:

 • خرید لباس عروس. بعضی عروس‌ها می‌دانند چه چیزی را به عنوان لباس عروس می‌خواهند. اما دسته‌ای دیگر عازم یک پروسه‌ی چند ماهه برای یافتن لباسشان می‌شوند. در هر صورت شما باید همراهش باشید، در پروهای مکرر لباس خسته نشوید و به او نوشیدنی تعارف کنید. با او در پیدا کردن مناسب‌ترین لباسش مهربان و روراست باشید.
 • خرید لباس ساقدوش ها. خوش حال باشید! به عنوان ساقدوش شما نظر بیشتری در لباسی که روز عروسی دوستتان می‌پوشید خواهید داشت. به او کمک کنید تا لباسی که برای شما انتخاب می‌کند راحت و زیبا باشد.
این مطلب هم عالیه:
ایده هایی برای داشتن آویزهای زیبا

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - وظایف ساقدوش‌ها (قبل عروسی، روز عروسی، هنگام جشن)

 

 • در انجام کارهای عروسی کمکش کنید. بستگی به اینکه چه مقدار عروس بامهارت است، شاید او چند نمونه از کارهای عروسی مثل نوشتن نام افراد روی کارت دعوت را خودش انجام دهد. داوطلبانه به او کمک کنید تا این کارها را با کمترین استرس ممکن انجام دهد.
 • پذیرایی در مهمانی های قبل از عروسی. گرچه میزبانی این مهمانی‌ها به افراد دیگری مربوط می‌شود اما گاهی اوقات این وظایف گردن ساقدوش‌ها می افتد، پس با یکدیگر همکاری و تقسیم کار انجام دهید.
 • حمایت روحییکی دوماه قبل عروسی برای هر عروسی استرس زاست، و گاهی اوقات یک گپ ساده معجزه می‌کند. با دوستتان تماس بگیرید و مطمئن شوید که همه چیز طبق برنامه پیش می‌رود، و اگر کمکی از شما می‌خواهد اصلا دریغ نکنید.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - وظایف ساقدوش‌ها (قبل عروسی، روز عروسی، هنگام جشن)

 

وظایف روز عروسی

روز عروسی برای هر ساقدوش به این معناست که در ساعات شلوغ قبل مراسم باید قدم‌های فرز و حساب شده‌تری بردارد. چه عروس خونسرد یا عصبی باشد، وظیفه‌ی شما این است تا همه چیز را به ملایمت اداره کنید.

 • از همه چیز خبر داشته باشید. هرکسی راجع به عروسی سوال خواهد داشت- چه زمانی و کجا عکس میگیرند؟ چه زمانی کیک را می برند؟- این به عروس شدیدا کمک خواهد کرد اگر او تنها کسی نباشد که به این سوالات پاسخ می‌دهد.
 • در دسترس باشید. هنگامی که عروس چیزی لازم دارد (دستمال، سنجاق سر یا نوشیدنی خنک) شما باید کنارش باشید و به درخواست هایش را رسیدگی کنید. نباید از اطرافش دور باشید. او از حضور شما احساس آرامش می‌کند.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - وظایف ساقدوش‌ها (قبل عروسی، روز عروسی، هنگام جشن)

 

 • دخالت‌ها را کنترل کنید. همه دوست دارند عروس را قبل از مراسم ببینند اما شاید عروس تمایلی نشان ندهد. اگر کسی خطر مضطرب کردن عروس را در پی دارد، تمام سعیتان را بکنید تا او را از عروس دور نگه دارید. او همچنین از شما تشکر خواهد کرد اگر گوشی همراهش را هم کنترل کنید (که البته این به اولویت و اجازه‌ی شخص عروس بستگی دارد).
 • مدیر زمان باشید. عروس نباید بابت زمان استرس داشته باشد، پس این کار شماست.
 • شاهد عقد باشید و عقدنامه را امضا کنید. رسمیش کنید!
 • دست گل عروس و حلقه ی داماد را طی خطبه ی عقد نگه دارید.
این مطلب هم عالیه:
۵ اشتباهی که در انتخاب دسته گل عروسی مرتکب می شوید

 

هنگام جشن

به محض اتمام خطبه‌ی عقد، زمان جشن و شادی فرا می‌رسد. اما کار شما هنوز تمام نشده! خیلی از بار مسئولیت‌ها را به دوش کشیده‌اید و الان باید خوش بگذرانید. اما به نتیجه رساندن این چند مسئولیت را هم فراموش نکنید.

 • بجنبید. به عروس کمک کنید تا لباسش را مرتب کند و اگر لازم است دستی به آرایشش  بکشد.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - وظایف ساقدوش‌ها (قبل عروسی، روز عروسی، هنگام جشن)

 

 • به عروس و داماد تبریک بگویید. می‌تواند کوتاه، شیرین، جذاب یا خنده دار باشد، اما خودتان باشید و با صدای بلند مقابل مهمانان تبریکتان  را علنی کنید.
 • مجلس را گرم کنید. کسی نمی‌رقصد؟ مهمانان را به رقصیدن تشویق کنید.
 • اجناس و هدایا را جمع کنید. بعضی مهمانان کادوها را به مراسم عروسی می آورند، مطمئن باشید همه ی کادوها در یک جا جمع شده و آخر شب به خانه برده می شوند.
 • به عروس و داماد غذا بدهید. خیلی از عروس دامادها در طول مراسم حتی ذره‌ای به غذایشان لب نمی‌زنند، اما تمام سعیتان را بکنید تا چیزی به عروس بدهید تا شکمش را قبل از شروع دوباره‌ی مراسم پر کند. یک بشقاب خوراکی برایش تهیه کنید و چند دقیقه فرصت بدهید تا از آن لذت ببرد.
 • مهمانان را کنترل کنید. وقتی زمان بریدن کیک یا پرتاب دسته گل عروس فرا میرسد، کمک کنید تا همه سرجایشان بایستند و شلوغی به بار نیاورند.
 • به تعویض لباس و جمع کردن وسایل عروس کمک کنید. وقتی مراسم تمام می‌شود عروس را در تعویض لباس و جمع آوری زیورآلاتش هنگام رفتن به خانه کمک کنید.
لطفا با نظرات سازنده خود مارو در این راه یاری نمایید

هیچ نظری وجود ندارد

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا