آرایش و میکاپ عروس

جشن بله برون و جواب بله عروس خانم

نحوه بر گزاری بله برون

مراسم بله برون یکی از مراسم ها و جشن هایی هست که بعد از خواستگاری، برای گرفتن جواب مثبت عروس خانم گرفته میشه. این مراسم و جشن رو برای این میگیرن که عروس بله خودش رو اعلام کنه. البته عروس خانم قبلا جواب بله رو داده و خانواده عروس و خانواده داماد این مراسمو برای جشن پایکوبی و یک سری ریزه کاری های مونده انجام میدن. جشن بله برون تو تمام کشور انجام میشه. بعضی ساده و بعضی از این جشن ها هم تشریفاتی و بزرگ برگزار میشه.

1 - جشن بله برون و جواب بله عروس خانم

میزبان این جشن هم خانواده عروس هستن. هزینه این جشن در نقاط مختلف کشور نسبت به رسمشون فرق میکنه. در بعضی نقاط خرج مراسم بله برون به عهده خانواده داماد هست و در بعضی از مناطق کشور هم خرج برعهده خانواده عروس هست. و باید وسایل تدارک مهمانها رو مهیا کنن تا ازشون پذیرایی بشه.

خانواده عروس و خانواده داماد اگه دوست داشته باشن میتونن برای این مراسم مهمان دعوت کنند، از بزرگترهای فامیل درخواست کنن تا در این مراسم حضور داشته باشن. تو مراسم بله برون فقط شادی کردن و جشن گرفتن نیست. کارهای دیگری هم که در مورد عروس و داماد هست که باید انجام بشه. برای نمونه، زمان جشن عروسی رو تعیین میکنن و به گوش حضار و مهمانهای جمع می رسونن تا خودشون رو برای همون زمان که جشن عروسی اعلام شده آماده کنن.

شاید تو خانواده هاتون پیش اومده باشه که نخواستین مهمان زیاد دعوت کنید و خیلی ها رو از لیست حذف کردین، اون هایی که دعوت نشدن، نارحت می شن که چرا اون هارو دعوت نکردین. پس خودتون رو برای این افکار ناراحت نکنید و یه جوری ازشون دل جویی کنید.

این مطلب هم عالیه:
10 روش جلوگیری از کبودی و پف زیر چشم

مهمان های مراسم بله برون چه کسانی هستن.

اولین نفرهایی که دعوت هستن، اونهایی هستن که توی شب خواستگاری حضور داشتن. یعنی به جز خانواده اصلی عروس و داماد بقیه مثل عموها، دایی ها، خاله ها، و عمه ها هستن به همراه بچه هایی که مجردن. بچه هایی که ازدواج کردن رو دعوت نمی کنند. در مراسم بله برون فقط فامیل درجه یک هر دو خانواده بیشتر حضور دارن. البته این باز هم به رسم و رسوم و سلیقه ی خانواده ها برمیگرده. در بعضی مناطق تنها مردان ریش سفید دعوت میشن.

تو مراسم بله برون یه آداب و رسومی وجود داره که باید دوباره از عروس بله گرفت و برای بار آخر. تا خیالشون از جواب مثبت عروس خانم راحت بشه. بخاطر همین هم خانواده داماد هدیه هایی رو برای عروس خانم آماده میکنن که در حین انجام جشن و پایکوبی و یا آخر مراسم هدیه ها رو به عروس خانم تقدیم می کنن. بهتره این رو هم بگیم که هدایای عروس خانم نباید حتما گران بها و ارزش پولی داشته باشه و می تونه یه لباس و یا پارچه هم باشه.

3 - جشن بله برون و جواب بله عروس خانم

پذیرایی در مراسم بله برون

میزبان این حشن خانواده عروس هستن. اینکه میخوان پذیرایی کنن هم مربوط به تصمیمیه که اونها میگیرن. مثلا یه نفر موقعیت مالیش رو داره، اگه دوست داشته باشه به مهمانهاش شام میده و شام دعوتشون می کنه. اگه موقعیت مالی نداشت قرار نیست حتما شام بده و میتونه بعد شام دعوت کنه و با میوه و شیرینی ازشون پذیرایی کنه. قرار و حتما وجود نداره که باید حتما شام بده با این اوضاع اقتصاد و هزینه های سرسام آور.

این مطلب هم عالیه:
نکاتی برای داشتن موهایی بلند برای روز عروسیتان

هدایای مراسم بله برون

2 - جشن بله برون و جواب بله عروس خانم

هدیه هایی که برای مراسم برده میشه رو خانواده داماد زحمتش رو می کشن. که اون هدیه ها میتونه: پارچه، پیراهن، انگشتر، و … باشه از همه مهمتر جعبه هدیه هست. یعنی باید حتما هدیه های عروس خانم داخل یه جعبه تزیینی قرار بگیره تا تقدیمش کنید. اینکه چند تا هدیه میدین و یا چقدر از نظر مالی بالا هست، اون دیگه بسته به نظر و سلیقه خانواده داماد، و خود داماد هست.

زمان بله نهایی در جشن بله برون

4 - جشن بله برون و جواب بله عروس خانم

زمانی که می خوان بله نهایی رو بگیرن یه کاغذ که تمام صحبت و قرار مدارها گذاشته بودن رو توش می نویسن، که راجب قیمت طلا، تعداد مهریه، جهیزیه، شیر بها و … هستن رو روی کاغذ میارن. اون نوشته ها توی دو تا کاغذ آورده میشه و سپس برای عروس خانم می برن تا عروس هم امضاش کنه. ولی قبل امضا، مادر داماد هدیه ایی به عروس میده و عروس بعد گرفتن اون هدیه کاغذ رو امضا میکنه و کتبا بله خودش رو هم بیان می کنه. برای اینکه این برگه رسمیت داشته باشه. بزرگترهای مجلس هم به عنوان شاهد اون رو امضا می کنن.

در این شب و در این مراسم با امضایی که پای اون برگه میکنه فهمونده میشه که باید کم کم از خانه پدریش دل بکنه.

امیدواریم در این مقاله، جشن پلاس تونسته باشه مسائل مهم و جالب بله برون رو براتون بازگو کنه و شما هم تونسته باشید از این مطالب نهایت استفاده رو ببرید. موفق باشید.

لطفا با نظرات سازنده خود مارو در این راه یاری نمایید

هیچ نظری وجود ندارد

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا