جذاب و خواندنیعروس

تفاوت سنی در ازدواج

ازدواج چیست؟

رسم و رسومات و احکامی که بین زن و مرد، نسبت به آیین هر کشور و آداب و رسومشون صورت میگیره و منجر به تشکیل خانواده میشه. یکی از موارد مهم در ازدواج تفاوت سنی زن و مرد هستش. که گاهی این اختلاف سن در ازدواج رویه ی معکوس دارد و زن از مرد بزرگتر است.

ازدواج یه رسم سنتی هست و کوچکتر بودن زن از مرد هم یه سنت دیرینه اس. مثلا زن باید سه تا چهار سال از مرد کوچکتر باشه. که یه حد معمولیه. میشه گفت که فکرهاشون بهم نزدیکه و کمتر مشکلی برای زندگیشون پیش میاد. تفاهم بیشتری دارند. بهتر میتونن همدیگه رو درک کنن. چون توی یه دهه زندگی کردن. سلیقه ها و طرز فکرشون مثل هم هستش.

سنی3 - تفاوت سنی در ازدواج

تفاوت سنی :

زن و مرد در ازدواج یا هم سن هستند یا چند سالی مرد از زن بزرگتر است. حتی برعکس این هم هست. چند سال پیش بیشتر مردها با زن هایی که ۱۰ تا ۲۰ سال از خود کوچکتر بودن ازدواج میکردند. الان این اختلاف سن خیلی کمتر شده و چیزی که بیشتر الان دیده میشه اختلاف سنی زیاد خانومها با آقایونه. اکثرا الان خانومها سنشون بیشتر از آقایونه برای ازدواج.

باید به این فکر کنیم که فاکتور سن زیاد مهم نیس. ولی درک متقابل دو زوج خیلی مهمه.

انگیزه ای که زن و مرد برای ازدواج دارن مهمه. بعضی بخاطر وضعیت اقتصادی با کسی که چند سال از خودش بزرگتره ازدواج میکنن و وقتی حس علاقه ای بینشون وجود نداشته باشه زندگی با شکست رو به رو میشه. وقتی علاقه ای بین زن و مرد نباشه باعث پاشیدگی زندگیشون میشه. پس ربطی به تفاوت سنی نداره.

این مطلب هم عالیه:
چگونه ارتباط قبل از ازدواج را به ازدواجی موفق تبدیل کنیم؟

سنی2 - تفاوت سنی در ازدواج

بزرگ تر بودن مرد

بزرگتر بودن مرد در ازدواج یه امر عادیه که طبق سنت های قدیمی هست. مرد چند سالی با زن اختلاف سن داره. مدیریت خونه به عهده مرد خانواده اس و یه جور مرد سالاری در ایران وجود داره. این مرد سالاری به این معنی نیس که نظر اعضای دیگه خانواده مهم نیس ولی میشه اینجوری بهش نگاه کرد که بزرگتر بودن مرد یه توازن رفتاری رو در خانواده به وجود میاره.

الان بیشتر خانم ها هم پای مردها کار میکنن. تحصیلات بالایی دارند. چه بسا از مردها موفق تر هم هستند. به خاطر همینه که الانه ازدواج هایی رو میبینیم که زنان بزرگتر از مردها هستن.

بزرگتر بودن زن

یه فرهنگ غلط تو جامعه ما، نپذیرفتن این ماجرا است که قبول نداریم زن از مرد بزرگتر باشه در ازدواج.
وقتی مرد و زنی سلیقه و علاقه اشون شبیه هم باشه و تفاهمات لازم برای یه زندگی رو داشته باشن دیگه فاکتور سن اونقدرا هم مهم نیست. ولی چه کنیم که هنوز مردم با این مسئله کنار نیومدن و اگه زن وضعیت مالی خوبی داشته باشه فکر میکنن شاید به خاطر همین ازدواج کرده باشن. یا ترس اینکه زندگی خوبی نخواهند داشت. در صورتی که خیلی از ازدواج هایی که سن مرد و زن مناسبه هم ممکنه زندگیشون با شکست مواجهه بشه.

3 - تفاوت سنی در ازدواج

زن هایی که بزرگتر از مردها هستن معمولا فکر میکنن همسرش هم مثل خودش مسائل رو میسنجه ولی وقتی اینجوری نباشه تازه این اختلاف سن رو میفهمن.
مرد هم وقتی زن از اون بزرگتر باشه وقتی قوای جسمی زن پایین بیاد تازه به اختلاف سن فکر میکنه و ممکنه به جدایی یا ازدواج مجدد هم فکر کنه. ولی نمیشه گفت همه اینجوری هستند و همه ی ازدواجهایی که زن از مرد بزرگتر سرانجام خوبی ندارن.

این مطلب هم عالیه:
آیا در جشن عروسی می خواهید پوست صاف و زیبا داشته باشید؟

بعضی از این خانواده ها اینقدر محبت و علاقه زیادی بهم دیگه دارن که یه زندگی نرمال دارند و سالهای سال در کنار هم به خوشی زندگی میکنن.

تفاوت سنی یا همسن بودن؟

نظرات مردم نسبت به تفاوت سنی در ایران به نوع تربیت خانواده ای که در اون زنگی میکنن بستگی داره.
بعضی خانواده ها اختلاف سن رو مهم نمیدونن و میگن عشق و علاقه باید یه زندگی رو بسازه. ولی منکر این هم نمیشن که اگه اختلاف سنی کمتر باشه زندگی بهتری خواهند داشت.

زن و مردی که میخوان ازدواج کنن اگه اختلاف سنی کمی با هم داشته باشن علایق و سلایقشون بهم نزدیک تره. همدیگه رو بهتر درک میکنن. تجربه و خاطره های یکسانی دارن.
دختر و پسری که میخوان با هم ازدواج کنن باید سطح فکری نزدیکی داشته باشن. با اینکه بزرگتر بودن زن در ازدواجها زیاد شده ولی هنوز کسی قبولش نداره و به سرانجامش فکر میکنن. و بیشتر به ازدواجهایی که فقط چند سال اختلاف سن وجود داره امیدوار هستن.

3 - تفاوت سنی در ازدواج

ازدواجهایی که فقط چند سال زن از مرد کوچکتر باشه تو جامعه ما زیاده. به صورتیکه بین زن و مردی که فقط چند سال اختلاف سنی دارن درک متقابل وجود داره و بهتره که این اختلاف سن کمتر از ۱۰ سال باشه. چون یک دهه اختلاف سن یعنی خاطرات و یا تجربه هایی که همسرتون تجربه نکرده و باعث ناراحتی و خستگی دو طرف از همدیگه میشه.
زنها زودتر از مردها بالغ میشن و به همسری احتیاج دارند که هم سطح خودش باشه. درک نسبی خوبی از هم داشته باشند.

لطفا با نظرات سازنده خود مارو در این راه یاری نمایید

هیچ نظری وجود ندارد

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا