جذاب و خواندنیعروس

اثرات خواب روی زیبایی

یکی از مشکل هایی که بیشتر مردم بهش دچار میشن توی این دوره، مشکلی به اسم کم خوابی یا بی خوابی هست. با تنش هایی که دنیای اقتصادی برای مردم بوجود آورده باعث شده مردم با استرس و اضطراب مواجه بشن که این استرس و اضطراب هم باعث بیخوابی، یا خواب همراه با تنش و استرس برای مردم شده است. این کم خوابی ها هم باعث اختلال رفتاری و آسیب دیدن اندام های بدن به خصوص پوست و مو شده.

درسته که خانم ها برای نگهداری از پوستشون از مواد آرایشی کمک میگیرن، ولی یکی از عواملی که باعث پیری زود رس پوست و مو میشه بعد از آرایش کردن مربوط به کم خوابی هست.

1 - اثرات خواب روی زیبایی

خواب سالم به چه نوع خواب گفته میشه و چه تاثیری روی زیبایی هر شخص میذاره؟

خواب سالم خوابی هست که شما بتونید با خیال راحت و آسوده بدون داشتن تنش و استرس به راحتی بخوابین. اگه خواب عمیقی داشته باشین از دنیای مادی دور میشین و خواب روی شما احاطه پیدا می کنه و شما رو به سمت آرامش می بره. اگه همیشه کابوس ببینید فکرتون توی خواب هم مشغول اتفاق هایی که براتون گذشته باشه، باعث میشه که خوابتون آشفته باشه.

چرا مغز موقع خواب هم روشن هست؟

زمانی که حالتون خوب نیست و آشفته هستین مغز هم حالت آشفتگی به خودش میگیره. وقتی شما در حالت عادی می خوابین مغزتون خاموش هست و با یه آرامش خاص از دنیایی که توش هستین خارج میشین. با این حرکت مغز، تمام اندام هاتون احساس آرامش پیدا میکنن و به کار ریکاوری خوذشون می پردازند، زمانی هم که شما از خواب پا می شین احساس سر حالی و نشاط می کنید.

اما وقتی که فشار کاریتون زیاد هست یا اعصابتون خرابه و یا حتی فکر کردن به اتفاق هایی که تو گذشته براتون افتاده یا در آینده براتون چه اتفاقی می افته باعث میشه مغزتون نتونه خاموش بشه موقع خواب! این کار هم باعث میشه که تمام طول ساعت خوابیدن شما فکرتون درگیر باشه و نتونه به نحو درستی خودش و اندامتون رو بازسازی کنه.

2 - اثرات خواب روی زیبایی

اثرهایی که نخوابیدن روی بدن میزاره و تاثیراتش بروی پوست و زیبایی

متداول ترین مشکلی که بیشتر مردم در مورد خوابیدن باهاش درگیر هستن نگه داشتن و حفظ کردن یه دوره زمانی منظم برای خواب و بیداری هست. ولی بقیه مشکلات خواب: کم خوابی، خروپوف، کابوس شبانه و… همشون می تونن باعث بشن خواب شما کاهش پیدا کنه و کیفیت خوبی نداشته باشه براتون. با اینکار باعث میشه تا خلق و خوی و رفتار شما هم توی زندگی تغییر کنه. اگه خوابتون کافی نباشه باعث میشه که، بیقرار باشین، تمرکز نداشته باشین، قدرت هماهنگی نداشته باشین، خسته همیشه به نظر بیاین و تحریک پذیریتون پایین بیاد.

این مطلب هم عالیه:
بهترین لباس عروس برای افراد قد کوتاه کدام ها هستند؟

از همه مهمتر باعث میشه که نتونید به راحتی به محرک های بیرونی و قدرت حفظ کردن اطلاعات رو نداشته باشین. در اصل وقتی خوابتون ساعتش تغییر می کنه و نامنظم میشه باعث میشه که ساعت بیولوژیکی بدن شما از هم جدا بشه و خوابتون نامنظم باشه. تنظیم مجددش هم به زمان زیادی احتیاج داره. این حالت ها بیشتر تو افرادی که از لحاظ شخصی شیفت های شبانه دارن دیده میشه. آثار کم خوابی تو طولانی مدت باعث اختلال هایی مثل: بالا رفتن سطح هورمون های استرس زا، کاهش سیستم ایمنی، زیاد شدن چین و چروک زود هنگام، شلی پوست، تیرگی دور چشم و… میشه.

4 - اثرات خواب روی زیبایی

نیاز به خواب

مطالعه هایی که راجب بی خوابی شده نشون میده که هورمون های خواب یا همون ملاتونین در جوان موندن و طروات داشتن پوست کاملا موثر هست. به طور متوسط هفت و نیم تا هشت و نیم ساعت خواب برای هر فرد لازم هست. هر کس نیاز داره که این قدر بخوابه و خوابیدن کمتر از ۶ساعت در شبانه روز به معنای کم خوابی هست. نیاز به خوابیدن هم برای خودش شرایطی داره که یکی از اون موارد سن هر فرد هست.

بیشترین نیازی که به خواب وجود داره مربوط به دوران نوزادی هست. نوزاد می تونه تا ۲۰ ساعت در شبانه روز بخوابه. نیاز خوابیدن هم با بالا رفتن سن کمتر میشه. اما این رو هم بگیم که تو دوران بلوغ این نیاز به طور طبیعی بیشتر میشه. توی افراد سالمند هم کیفیت میزان خواب پایین میاد، به غیر از سن میشه به فعالیت های بدنی هم اشاره کرد، فعالیت زیاد بدنی توی ورزشکار ها، دانش آموز هایی که نزدیک امتحان و کنکور هستن به ساعت خواب سالم بیشتری احتیاج دارن. بیماری هام همین طورن. به خصوص بیماری های عفونی که باعث افزایش نیاز خواب هم میشن.

این مطلب هم عالیه:
مدل تزیین چادر عروس با روش های مختلف

6 - اثرات خواب روی زیبایی

چرا باید خواب سالم داشته باشیم؟

_ خواب کافی باعث میشه بدن بتونه خودش رو تعمیر کنه و از بدن نگهداری بشه. وقتی شما خوابتن دچار اختلال میشه و درست نتونید بخوابین باعث میشه که راندمان فکری و ذهنی حتی جسمی شما هم دچار مشکل بشه و سیستم ایمنی بدنتون ضعیف بشه و در برابر بیماری ها نتونه از خودش دفاع کنه.

__ خواب کافی باعث میشه که پوستتون سالم باشه و برای پوست از اهمیت بالایی برخورد دار هست. کم خوابی باعث میشه که بدن فرصت کافی نداشته باشه که بتونه پوست رو ترمیم کنه و در نتیجه تولید کلاژن نداره و باعث چین و چروک پوست میشه.

در شب هورمونهایی تو بدن ترشح میشن که باعث واکنش هایی زیادی روی پوست و زیبایی اون میشن.

__ تاثیراتی که روی مو میزاره هم می تونه به این شکل باشه که: وقتی که شما دچار کم خوابی میشین بدنتون ترمیم و بازسازی اندام رو به مو ترجیح میده. چون مو در حیات و ادامه زندگی هر شخص اهمیت کمتری داره. در نتیجه کم خوابی برای مو واقعا مضر هست.

__ از بین بردن سموم از بدن: هنگامی که می خوابیم سمومی که تو بدنمون وجود داره از بین میره، اگه درست و منظم نتونیم بخوابیم باعث می شیم که سموم تو بدنمون زیاد بشه.

5 - اثرات خواب روی زیبایی

چه زمانی برای خوابیدن مناسب هست.

کلا همه احتیاج دارن که توی یه شبانه روز ۸ ساعت استراحت و خواب داشته باشن. بهترین زمانی که میشه به خواب اختصاص داد ساعت ۹ تا ۱۱ هست. بهتره سعی خودتون رو بکنید تا این ساعت هارو از دست ندین. کمتر از ۶ ساعت خوابیدن رو بهش بی خوابی میگن، و بیشتر از ۹ ساعت خوابیدن رو هم پرخوابی به حساب میارن. بهتره به این نکته هم توجه کنید که پر خوابی زیاد هم باعث مشکل هایی میشه و می تونه بهتون آسیب برسونه.

لطفا با نظرات سازنده خود مارو در این راه یاری نمایید

هیچ نظری وجود ندارد

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا